Saturday, 04 December 2021

Рецензии

Духовні реалії манекенного світу

Павлина Дунай, провідний науковий співробітник Національного музею літератури України, кандидат філологічних наук

Кілька місяців тому видавництво “Радуга” опублікувало книгу Олени Сибіренко-Ставрояні “Я-манекен”. Зараз важко сказати, чи стане це шляхетне, в сюрреалістичній стилістиці елегантно оформлене видання подією для широкого кола читачів, чи ні. А між тим за потенційним виміром свого наповнення воно цілком може претендувати на задоволення естетичних запитів не лише пересічних шанувальників російської прози, народженої в Україні, а й літературних гурманів. Бо, як відгукнулася про книгу Олени одна з читачок, її вишукане, інтелектуально насичене й, на перший погляд, здавалося, зовсім непретензійне та сюжетно доволі локальне письмо насправді звертається до проблем неперехідних, актуальних, певно, на всіх відтинках людського поступування, відповідно, з природи – вічних. Любов і відданість, вірність собі й іншим, прагнення до самототожності у знедуховленому світі, який будь що намагається цю самототожність розмити, цінності добра, душевної злагоди й справедливості, а також (куди від них подінешся!) рефлекторна заздрість, зрадливість і узвичаєна марнотність життя – ось власне на позір не дуже широка, однак за суттю духовизначальна парадигма людського буття чи то в реальному, чи то, як у Олени Сибіренко-Ставрояні, доволі ілюзорному, але такому впізнаваному світі. Тому без будь-якого перебільшення її невеликі повісті й оповідання можна класифікувати як певний тест на виявлення душевної зрілості (чи незрілості) або, якщо хочете, щеплення від звички до одновимірного життя, базованого, зазвичай, лише на поземі егоїстичного задоволення власних інстинктів чи стандартних буттєвих зручностей. Адже, як переконуємося ледь не щодня, саме за них сучасна людина досить часто ладна офірувати моральними принципами, а то й елементарно зраджувати, в тому числі й найближчих.

Читать далее

Книга не для всех
В издательстве "Библиотека журнала Радуга" вышла книга Елены Сибиренко-Ставрояни "Я - Манекен". Таким образом в Украине вышла качественная русская проза

Антон Ефремов, РИА Новости. 21.02.2011 

Не так давно в издательстве "Библиотека журнала Радуга" вышла книга Елены Сибиренко-Ставрояни "Я - Манекен". Привлекло в ней нас и обрадовало не только то, что несмотря ни на какие события на политических фронтах, в Украине выходит качественная русская проза. И по форме, и по содержанию, и даже по полиграфическому оформлению этого содержимого. Прежде всего, порадовало появление в украинском литературном пространстве еще одного самобытного русского прозаика.

Читать далее